THCV w Leczeniu Cukrzycy Typu 2

Tetrahydrokannabiwaryna, w skrócie THCV, jest jednym z rzadszych kannabinoidów, które występują w konopiach.

Chociaż THCV działa zarówno na receptory CB1, jak i CB2, nie jest psychoaktywny. Działa jedynie jako odwrotny agonista receptora CB1 i może częściowo niwelować psychoaktywne działanie THC. Brak efektu psychoaktywnego może sprawić, że ten kannabinoid będzie interesujący dla pacjentów z wcześniejszymi zaburzeniami psychotycznymi, ale także dla pacjentów, którzy nie chcą doświadczać zaburzeń w codziennym życiu.

Wyniki badań sugerują, że THCV może być opcją leczenia cukrzycy typu 2, ponieważ wpływa na wiele procesów metabolicznych związanych z tą chorobą. Cukrzyca typu 2 jest powszechną chorobą metaboliczną w krajach uprzemysłowionych, która oprócz czynników genetycznych może być spowodowana przede wszystkim stylem życia.

W ostatnich latach nie odnotowano żadnego nowego przełomu pod względem możliwości leczenia cukrzycy. Poza odpowiednim stylem życia, insulina jest jedyną skuteczną metodą leczenia. Pozostaje mieć nadzieję, że dzięki zwiększonej akceptacji produktów na bazie konopi, w odpowiednim czasie kannabinoidy mogą dokonać decydującego przełomu.

Obiecująca Sytuacja w Zakresie Badań

W 2016 roku brytyjskie badanie wykazało, że THCV może być nowym sposobem leczenia cukrzycy typu 2. W kontrolowanym badaniu placebo z podwójnie ślepą próbą, 62 ochotników z cukrzycą typu 2 nieleczonych aktywną insuliną otrzymywało codziennie przez 13 tygodni połączenie THCV i CBD lub placebo. Po tym okresie leczenia mierzono zmiany parametrów metabolicznych istotnych dla cukrzycy. Badanie wykazało, że najważniejszy parametr, poziom cukru we krwi w grupie otrzymującej THCV, znacznie się obniżył.

W grupie otrzymującej THCV średnie stężenie glukozy na czczo zmniejszyło się z 7,4 do 6,7 mmol/l, podczas gdy w grupie otrzymującej placebo wzrosło z 7,6 do 8,0 mmol/l. Wykazano również, że THCV silnie poprawia komórki trzustki wytwarzające insulinę, które przy cukrzycy są zazwyczaj wadliwe. Aktywność komórek beta trzustki po podaniu THCV zwiększyła się o prawie 40%, podczas gdy w grupie placebo pozostała w dużej mierze niezmieniona. THCV powodowało również zwiększenie produkcji adynopektyny. Jest to hormon, który wzmacnia działanie insuliny, a tym samym przeciwdziała cukrzycy.

Zazwyczaj przy otyłości poziom adynopektyny we krwi jest zmniejszony, co z kolei zmniejsza skuteczność insuliny, a tym samym zwiększa podatność na cukrzycę typu 2. Dodatkowym pozytywnym efektem ubocznym zwiększonej produkcji adynopektyny jest to, że działa ona przeciwzapalnie i przeciwdziała miażdżycy. Ponadto THCV zwiększa poziom apolipoproteiny A we krwi, która również przeciwdziała cukrzycy i zwiększa skuteczność insuliny.

Bardzo Dobra Tolerancja

W wyniku tego badania stwierdzono, że THCV jest potencjalnie wysoce skutecznym kandydatem do leczenia cukrzycy typu 2. Uderzająca była bardzo dobra tolerancja. U żadnego z uczestników badania nie wystąpiły działania niepożądane wymagające przerwania badania. Pomysł wykorzystania kannabinoidów do regulacji poziomu cukru we krwi i przeciw cukrzycy nie jest nowy. Wszyscy znają działanie THC zwiększające apetyt, którym, między innymi, przyczynia się do obniżenia poziomu cukru we krwi.

W przypadku THC, od dawna przeszkodę w stosowaniu THC w leczeniu cukrzycy stanowiło prawo. Wcześniej przeprowadzono badania z innymi kannabinoidami, takimi jak rymonabant i AM251. Chociaż oba te syntetyczne kannabinoidy mają podobny profil farmakologiczny, to ich niepożądane działania wydają się być znacznie większe. Badania nad tymi dwoma kannabinoidami musiały zostać przerwane z powodu nudności i psychiatrycznych skutków ubocznych.

Efekt Zapobiegawczy

THCV ma również działanie zapobiegawcze przeciwko rozwojowi cukrzycy typu 2. W kilku badaniach udowodniono, że jest skutecznym środkiem zapobiegającym otyłości. Otyłość jest, obok predyspozycji genetycznych, prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2. THCV jest również nazywany kannabinoidem dietetycznym, ponieważ hamuje apetyt, zwiększa uczucie sytości i stymuluje spalanie tłuszczu.

Proces, w którym THCV poprawia metabolizm tłuszczów na poziomie biologii molekularnej nie został jeszcze w pełni poznany. Naukowcy podejrzewają, że proces ten zachodzi poprzez wpływ THCV na receptor TRPV1 i nowo odkryty receptor kannabinoidowy GPR55. W szczególności receptor GRP55 odgrywa kluczową rolę w metabolizmie tłuszczów, jak również w aktywności insuliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.