Co Zrobić Gdy Zwierzę Domowe Zje Marihuanę?

Legalizacja marihuany nie tylko dotyczy ludzi, ale pośrednio również łasych na jedzenie zwierząt domowych. Pies i kot, gryzonie i gady, podobnie jak człowiek, posiadają układ endokannabinoidowy, do którego przyłączają się kannabinoidy, takie jak THC czy CBD, stymulujące szereg ważnych procesów.

Podczas gdy ludzie mogą czerpać przyjemność z odurzających efektów, jakie daje marihuana, w mózgu zwierząt nie wystarcza to do odprężenia i relaksu. Jeśli zwierzęta domowe zjedzą konopie, psychoaktywne składniki rośliny najczęściej wywołują u nich silny lęk i prowadzą do rodzaju zatrucia, które w szczególnie ciężkich przypadkach wymaga leczenia przez weterynarza. Po wypuszczeniu psa właściciele powinni chować wszystkie produkty konopne tak bezpiecznie, jak przed dziećmi i młodzieżą – oto kilka wskazówek dotyczących pierwszej pomocy w przypadku zatrucia zwierzęcia marihuaną.

Szczególnie Psy Często Zjadają Żywność Zawierającą Konopie

Według weterynarii nie wszystkie kannabinoidy są z natury niebezpieczne i powodują zatrucie organizmu zwierzęcia. CBD na przykład aktywuje organizm bez efektu odurzenia i z powodzeniem jest stosowany w leczeniu dolegliwości u zwierząt, niezależnie od tego, czy dotyczą one bólu, stanów zapalnych czy problemów ze snem. Ryzykowne jest głównie THC, które występuje w kwiatach konopi lub jest dodawane do żywności i napojów, które według najnowszych badań szczególnie chętnie zjadają psy.

W Kanadzie przeprowadzono ankietę na weterynarzach i okazuje się, że występuje tam większa liczba odurzonych zwierząt niż przed legalizacją marihuany w 2018 roku. Konopie oczywiście nie wywołują wścieklizny i wszystkie fizyczne efekty są prawie zawsze tymczasowe, ale psy mogą zachorować na rodzaj psychozy i zdecydowanie nie powinny mieć kontaktu z haszyszem i marihuaną. Ponieważ jednak mimo wszelkich środków ostrożności nie można tego całkowicie wykluczyć, powinniśmy wiedzieć, co to jest ostra toksykoza zwierzęca i co robić w razie zjedzenia przez zwierzę marihuanę.

Oczywiście dotyczy to wszystkich czworonogów w domu, przy czym maleńkie chomiki często znoszą dużą dawkę THC jeszcze gorzej niż wrażliwe koty czy konie. Wzrost liczby zabiegów niekoniecznie musi być związany z nieodpowiedzialnymi właścicielami, jak wynika z badań, ponieważ legalizacja marihuany oznacza również normalizację, a więcej osób bez obawy udaje się do weterynarza. Dostępność i uczciwe prawo mają więc również autentycznie pozytywne skutki, a zwierzęta domowe otrzymują w razie potrzeby optymalną opiekę, zamiast jak dawniej cierpieć w ukryciu.

Jakie Produkty z Konopi są Niebezpieczne dla Zwierząt?

Nawet papuga, która swobodnie lata po pokoju, może czasem skubnąć przekąski z THC. Również dym, który unosi się podczas palenia marihuany, ląduje na zwierzęcej sierści. Wietrzenie pomieszczeń, wentylatory lub klimatyzatory nie zapewniają ochrony. Właściciele zwierząt domowych nie powinni wdmuchiwać dymu z jointów i bonga w nozdrza swoich pupili. Takie działania są czystą torturą, podobnie jak karmienie zwierzaków Space Cookies!

Jeśli zwierzę zje marihuanę i zacznie się dziwnie zachowywać, weterynarz najpierw zapyta o potencjalnie zjedzone produkty konopne. Diagnoza i leczenie w przypadku haszyszowych ciasteczek w psim żołądku logicznie rzecz biorąc wygląda nieco inaczej niż w przypadku przewlekłego wdychania dymu, zwłaszcza że zwierzęta często poza spożytymi kannabinoidami nie tolerują zbyt dobrze dużej ilości czekolady lub cukru. Jeśli chodzi o THC, to już niewielka ilość może wywołać w głowie prawdziwe zamieszanie, a w niektórych przypadkach może to być nawet śmiertelnie niebezpieczne!

Śmierć nie jest regułą, trwałe uszkodzenia również, ale, jak twierdzą weterynarze, zaawansowany wiek, wzrost i choroby przewlekłe stanowią ryzyko, które nigdy nie powinno być lekceważone. Wszystkie szczegóły należy przekazać lekarzowi, aby analiza zawartości THC i odpowiednie działania były jak najbardziej trafione. Weterynarze dysponują obecnie bardzo dokładnymi urządzeniami do testowania na obecność marihuany, ale w większości przypadków taka dokładność jest niepotrzebna, a zazwyczaj wystarczy uważne sprawdzenie objawów, aby je złagodzić.

Typowe Objawy Zatrucia Konopiami Indyjskimi u Zwierząt Domowych i Środki Zaradcze

Diagnoza u odurzonego gada jest oczywiście dużo bardziej skomplikowana niż u czworonożnego ssaka, ale lista nieprawidłowości jest już dość długa, a dolegliwości zdrowotne można zwykle szybko zidentyfikować. Często występują zaburzenia ruchowe, rozszerzone źrenice, nietrzymanie moczu, a przede wszystkim wymioty i biegunka oraz zmęczenie aż do całkowitej letargii. Jeśli zwierzę zjadło marihuanę, weterynarz prawdopodobnie poda środek wymiotny, a w przypadku bardzo dużych ilości może opróżnić żołądek lub spróbować łagodniejszego środka, takiego jak węgiel aktywowany.

Jeśli zwierzę nawdychało się dymu, to równowaga płynów jest wyrównywana dożylnie. Weterynarze kontrolują przy tym ciśnienie krwi i funkcjonowanie narządów. W przypadku strachu i paniki stosuje się preparaty uspokajające, zwłaszcza że niespokojne zwierzę może wyrządzić sobie krzywdę.

W przypadku, gdy w połkniętym pożywieniu z THC znajduje się dużo tłuszczu, cukru lub rodzynek, w praktyce często konieczne są dodatkowe środki ostrożności! Wizyta u weterynarza nie zawsze jest konieczna: jeśli zwierzę tylko przez chwilę wdychało dym z THC, to aby im pomóc, wystarczy dużo świeżej wody, troska, spokój, a później przysmak.

Jeśli wymioty nie działają lub nie są praktycznym rozwiązaniem, weterynarze stosują, według VCA Canada, leczenie wspomagające, aż do momentu, gdy działanie konopi się zmniejszy. W tym celu można stosować leki lub dożylne płyny, aby zapobiec odwodnieniu, wspierać ciśnienie krwi i utrzymać czynność narządów. Weterynarze mogą również stosować leki przeciwlękowe lub wdrożyć leczenie układu pokarmowego, aby zminimalizować dolegliwości zwierzęcia.

„Aby zapobiec samookaleczeniu się zwierzęcia, gdy jest ono zdezorientowane i niezdarne, pomocne jest umieszczenie go w bezpiecznym, wygodnym pomieszczeniu. Dźwięk powinien być ograniczony do minimum, aby zmniejszyć stymulację sensoryczną” – czytamy na stronie internetowej VCA Canada.

„Jeśli konopie indyjskie są przyjmowane razem z trującymi lub problematycznymi substancjami, takimi jak ksylitol, czekolada, rodzynki lub tłuste pokarmy, może być konieczne zastosowanie dodatkowych środków lub leczenie w celu złagodzenia objawów związanych z przyjmowaniem tych substancji”.

VCA Canada dodaje, że można zapobiec zatruciu zwierząt domowych, przechowując produkty z konopi indyjskich w miejscach niedostępnych dla zwierząt. Jeśli palisz marihuanę, trzymaj swoje zwierzęta domowe w osobnym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu, z dala od dymu. VCA Canada twierdzi, że zwierzęta domowe mogą zjeść marihuanę lub inne rzeczy, które są dla nich trujące, jeśli będą miały do nich dostęp.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę zjadło produkty zawierające konopie, natychmiast udaj się z nim do lekarza weterynarii lub do kliniki weterynaryjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.