Bierne Palenie Jest Również Możliwe Bez Palenia

W języku angielskim, bierne palenie znaczy second-hand smoke. Jak pokazują ostatnie badania, palacze zanieczyszczają również powietrze wewnątrz pomieszczeń tzw. third-hand smoke, czyli dymem z trzeciej ręki.

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Jesteśmy w kinie. Na dużym ekranie leci świetny film. Nagle otwierają się drzwi, a spóźniona osoba próbuje jak najbardziej niezauważalnie zakraść się na swoje miejsce. Twój nos Cię nie myli i natychmiast wiesz, że ta osoba pali papierosy.

Międzynarodowy zespół badawczy zmierzył poziom zanieczyszczeń emitowanych przez osoby palące przy wejściu do pomieszczenia. W języku angielskim termin third-hand smoke jest używany w odniesieniu do terminu second-hand smoke, który można przetłumaczyć w przybliżeniu jako dym z trzeciej ręki.

W celu przeprowadzenia badań zmierzono stężenie cząsteczek w sali kinowej o powierzchni 1300 metrów kwadratowych, gdzie od co najmniej 15 lat obowiązuje ścisły zakaz palenia. System wentylacyjny stale dostarcza świeżego powietrza. Zespół badawczy dokonał pomiarów stężenia różnych zanieczyszczeń, które również odgrywają rolę w biernym paleniu.

Palacze emitują zanieczyszczenia do powietrza przez ubrania

Wyniki wykazały, że zmierzone odparowanie z pozostałości smoły i nikotyny nie było niskie. Podczas projekcji filmowej widzowie w sali kinowej są narażeni na poziom zanieczyszczenia, który byłby równoznaczny z biernym paleniem od jednego do dziesięciu papierosów.

Najwyższy poziom został zmierzony podczas nocnych spektakli horroru Resident Evil, który jest dozwolony od 18 roku życia. Prawdopodobnie na sali stosunkowo dużo obecnych było dorosłych osób, które wcześniej paliły. Najniższe stężenie zanieczyszczeń zostało określone podczas filmu rodzinnego Wendy. Zwiększone odchylenia mogą być również wykryte, gdy poszczególne osoby późno wejdą na salę kinową.

„Zakładamy, że goście kina przenosili resztki dymu papierosowego do zamkniętego pomieszczenia na ubraniach i ciałach. Ta obserwacja jest zgodna z wcześniejszymi założeniami, które nie zostały jeszcze udowodnione”, wyjaśnia Jonathan Williams z Instytutu Chemii Maxa Plancka w Moguncji.

Wyniki badań miałyby zastosowanie do innych, mniej wentylowanych pomieszczeń. „W słabo wentylowanych, ograniczonych przestrzeniach, takich jak samochody, bary, pociągi czy mieszkania, niebezpieczna emisja będzie prawdopodobnie znacznie wyższa”, mówi kierownik badań Drew Gentner.

Źródło:

Sheu, R., Stönner, C., Ditto, J. C., Klüpfel, T., Williams, J. & Gentner, D. R. (2020). Human transport of thirdhand tobacco smoke: A prominent source of hazardous air pollutants into indoor nonsmoking environments. Sci Adv., 6, eaay4109.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.