Podczas palenia marihuana jest zwykle spalana w joincie. Ostatnie badanie wykazało, że regularne zażywanie konopi indyjskich wiąże się z nowotworami regionu głowy i szyi.
Żar spalanego jointa osiąga temperaturę nawet do 900 stopni Celsjusza, przez co powstają rakotwórcze substancje zanieczyszczające, podobnie jak w przypadku palenia tytoniu. Ryzyko powstania raka spowodowane paleniem tytoniu jest znane. Najnowsze badania dostarczają dowodów na zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów regionu głowy i szyi mających związek z używaniem konopi indyjskich.
Guzy, jakie mogą powstać w obrębie głowy i szyi obejmują, między innymi, guzy jamy ustnej, gardła, krtani i nosa. O nowotworze mówi się, gdy guzy te zawierają złośliwe komórki nowotworowe, które również migrują do innych obszarów ciała.
Zespół badawczy z USA przeanalizował dane medyczne około 4 milionów osób. Wśród nich było około 116 000 osób ze zdiagnozowanym uzależnieniem od konopi indyjskich. Aby przeprowadzić analizę, kierownik badania Niels Kokot i jego zespół utworzyli jednakową grupę kontrolną składającą się z osób, które nie zażywają konopi indyjskich. Grupa kontrolna była podobna do grupy przyjmującej konopie indyjskie pod względem wieku, pochodzenia etnicznego oraz spożycia alkoholu i tytoniu. W szczególności palenie tytoniu jest od dawna uznawane za główny czynnik ryzyka nowotworów w obrębie głowy i szyi.
3,5-Krotne Większe Ryzyko Wystąpienia Nowotworów
Wyniki pokazują, że osoby uzależnione od konopi indyjskich, w porównaniu z grupą kontrolną, były 3,5-krotnie bardziej narażone na zachorowanie na nowotwór regionu głowy i szyi. Ryzyko było większe zarówno u młodszych, jak i starszych osób dorosłych.
Jednym z możliwych wyjaśnień, zdaniem naukowców, jest sposób konsumpcji. Ponieważ marihuana jest najczęściej palona. Zazwyczaj dym z jointa jest wdychany bez filtra i głębiej niż podczas palenia papierosów. Podobnie jak w przypadku palenia tytoniu, spalanie marihuany powoduje powstawanie szkodliwych substancji. Substancje te mogą wywoływać reakcje zapalne i uszkadzać materiał genetyczny, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju raka.
Brak Dowodów Na Związek Przyczynowo-Skutkowy
Naukowcy ograniczają się do tego, że badanie wykazuje jedynie związek statystyczny, ale nie ma dowodów na związek przyczynowo-skutkowy. Na przykład nie ma informacji na temat częstotliwości zażywania konopi indyjskich w grupie osób zażywających konopie indyjskie, co pozwala na stwierdzenie zależności dawka-działanie.
Osoby należące do grupy osób zażywających konopie indyjskie prawdopodobnie zażywają je intensywnie, ponieważ zdiagnozowano u nich uzależnienie od konopi indyjskich. W przypadku tych osób wyniki badań dostarczają ważnych informacji, ponieważ mogą one przewidywać zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów regionu głowy i szyi.
Waporyzacja Zamiast Palenia
Zalecenia dotyczące ograniczania ryzyka związanego z zażywaniem konopi indyjskich mogłyby być istotne dla osób regularnie zażywających konopie indyjskie. Zalecenia opracowane przez kanadyjską grupę badawczą obejmują również wskazówkę, aby unikać palenia marihuany i zamiast tego używać waporyzatorów. W waporyzatorze marihuana nie jest spalana, ale podgrzewana w niższych temperaturach, co powoduje jej wyparowanie. W ten sposób nie można całkowicie uniknąć powstawania toksycznych produktów ubocznych, ale można je ograniczyć.
Źródło:
Gallagher, T. J., Chung, R. S., Lin, M. E., Kim, I. & Kokot, N. C. (2024). Cannabis Use and Head and Neck Cancer. JAMA Otolaryngoogy-Head & Neck Surgery, 150(12), 1068-1076. https://doi.org/10.1001/jamaoto.2024.2419