Osobowość ma wpływ na ryzyko wystąpienia horror-tripu po zażyciu halucynogenów

Według aktualnych badań ludzie z niestabilną osobowością posiadają zwiększone ryzyko wystąpienia dręczących przeżyć po zażyciu środków halucynogennych.

Osoby, które miały już styczność z halucynogenami znają to uczucie, gdy wszystko staje się nagle całkiem inne. Kolory wydają się świecić, przedmioty, które z reguły są nieruchome nagle zaczynają się poruszać i tworzą płynne struktury. Narkotyki halucynogenne potrząsają fundamentem naszej świadomości i mogą tworzyć drastyczne emocjonalne przeżycia.

Jednak ich działanie jest nieprzewidywalne. Mogą one wywołać zarówno euforyczne nastawienie jak i również bardzo silne lęki. Niektórzy ludzie mają nawet wrażenie, że wariują albo umierają. Problemem jest to, że wywoływany przez LSD, grzybki czy tym podobne substancje rausz jest bardzo trudny do przewidzenia.

Wiadomo jest, że jakość takiego tripu może być zależna od oczekiwań spożywającej osoby, ale i również od warunków zewnętrznych, jak miejsce konsumpcji czy też obecnych osób. Kolejną rzeczą, która ma wpływ na działanie halucynogenów jest osobowość.

Zespół badaczy z uniwersytetu Johna Hopkina w USA zbadał, jakie aspekty osobowości z większym prawdopodobieństwem wywołują horror-trip. (Barrett, F., Johnson, M. W. & Griffiths, R. R. (2017). Neuroticism is associated with challenging experiences with psilocybin mushrooms. Personality and Individual Differences, 117, 155-160.)

Zespół ten przeprowadził dwie ankiety online i w ten sposób otrzymał dane od 3.000 osób. Wszystkie te osoby miały już doświadczenie z grzybkami psylocybinowymi znanymi pod pospolitą nazwą grzybki halucynki. Według wyników tej ankiety osoby, które można było określić jako neurotyczne, czyli chore nerwowo albo jako emocjonalnie niestabilne, często miały negatywne przeżycia związane z zażyciem halucynogenów. Neurotyczni ludzie mają skłonność do hipochondrii oraz strachu i ponadto są częściej zmartwieni oraz kapryśni.

Według naukowców neurotyczna osobowość wyróżnia się przede wszystkim tym, że te osoby negatywnie reagują na stres w życiu codziennym. Ta cecha pod wpływem halucynogenów może wywołać problematyczne następstwa. Jak wykazało badanie, osoby emocjonalnie niestabilne mają problem z całkowitym poddaniem się odlotowi i z zaakceptowaniem działania narkotyku.

Dlatego osoby mające taki problem po zażyciu halucynogenów mogą zareagować strachem, co może doprowadzić do powstania horror-tripu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.