Ciągłe Upojenie Marihuaną w Średnim Wieku Może Obniżyć Inteligencję

Długotrwałe zażywanie konopi indyjskich wiąże się ze zmniejszoną sprawnością umysłową. Wskazują na to wyniki długoterminowego badania przeprowadzonego w Nowej Zelandii.

W pierwszym badaniu uczestnicy mieli 3 lata, a ostatnie w wieku 45 lat. W regularnych odstępach czasu badana jest reprezentatywna część ludności Nowej Zelandii. Uczestnicy badania kohortowego urodzili się w latach 1972-1973 w mieście Dunedin. Od 18 roku życia pobierana jest również konsumpcja konopi indyjskich. Zespół badawczy kierowany przez Madeline Meier zbadał, jak długoletnie palenie wpływa na osiągnięcia duchowe.

Meier i jej zespół zrobili furorę we wcześniejszej ocenie badania Dunedin. Kluczowym rezultatem było to, że osoby, które zaczynają palić w młodości, w wieku 38 lat mają o 8 punktów niższy iloraz inteligencji (IQ). Średnie IQ w populacji wynosi 100. Z drugiej strony abstynenci w badaniu Dunedin byli w stanie poprawić swoje IQ jako osoby dorosłe. Odnotowano jednak również krytykę wniosków.

Spadek IQ Średnio o 5,5 Punktu

Według aktualnej oceny wśród 938 uczestników było 84 osoby, które w wieku 45 lat nadal regularnie paliły, czyli raz w tygodniu lub codziennie. Kluczowym wynikiem badania jest to, że u osób zażywających narkotyki IQ od dzieciństwa spadło średnio o 5,5 punktu. Osłabione osiągnięcia umysłowe przejawiają się między innymi w słabszym zapamiętywaniu i problemach z koncentracją uwagi. Zauważyły to również osoby bliskie uczestnikom badania, które również były konsultowane w ramach badania.

Zespół badawczy podkreśla, że w ocenie uwzględnił wiele innych możliwych czynników. Uwzględniono na przykład zażywanie innych narkotyków, a także problemy z uzależnieniem w rodzinie.

Ponadto zespół utworzył grupy porównawcze. Należały do nich osoby, które tylko od czasu do czasu paliły lub przestały pić, a także osoby, które regularnie piły alkohol lub codziennie paliły tytoń. W porównaniu z tymi grupami spadek IQ u długoletnich palaczy marihuany był najbardziej wyraźny. Natomiast osiągnięcia duchowe osób, które sporadycznie paliły, nie odbiegały znacząco od przeciętnej.

Mniejszy Hipokamp u Regularnych Palaczy

Wśród osób biorących udział w badaniu spadek osiągnięć umysłowych wśród osób palących długoterminowo wiąże się z mniejszym hipokampem. Jest to obszar mózgu odpowiedzialny głównie za przechowywanie nowych treści w pamięci długotrwałej. Jednak pogłębiona analiza wskazuje, że hipokamp nie jest jedynym obszarem mózgu związanym ze spadkiem sprawności umysłowej.

Według zespołu badawczego badanie kohortowe nie jest w stanie udowodnić, że marihuana spowodowała zmiany w mózgu i pogorszenie sprawności umysłowej. Badanie dostarczyło jednak solidnych dowodów na to, że długotrwałe zażywanie konopi indyjskich jest w dużej mierze odpowiedzialne za to zjawisko.

Zespół badawczy zwraca uwagę, że łagodny spadek sprawności umysłowej w średnim wieku może być zwiastunem demencji w starszym wieku. Czy tak jest, potrzebne są kolejne badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.