Jaki Wpływ Ma Cannabis Na Rozwój Mózgu

Mózg nastolatków jest w tak młodym wieku w trakcie rekonstrukcji. Aktualny, fachowy artykuł wyjaśnia, jak konopie indyjskie w dłuższej perspektywie czasowej mogą zakłócić ten proces.

W poradni uzależnień pojawia się młody chłopak. Urząd Pracy przysłał go w to miejsce po tym, jak porzucił on edukację przez palenie marihuany. Ten człowiek wydaje się być przytłoczony żądaniami. Robi nieco obojętne wrażenie, wydaje się nieostrożny, a jego pamięć wydaje się plamista. Zaczął palić trawkę, gdy miał 15 lat.

Stefan Dhein z Uniwersytetu w Lipsku rozpoczyna swój artykuł od przypadku, który często występowałby w poradniach uzależnień. Nie można dokładnie określić, w jakim stopniu konopie indyjskie przyczyniają się do niespełnienia przez młodych ludzi stawianych im wymagań wydajnościowych. Ale faktem jest, że niektórzy z nich palą trawkę regularnie nawet jako nastolatkowie.

Wiele badań sugeruje, że zwłaszcza regularne palenie trawki może mieć szkodliwy wpływ na rozwój psychiczny u nastolatków. Ma to konsekwencje dla ich osiągnięć w szkole, na uczelni lub w pracy.

Spadek Zawartości Substancji Szarej, Wzrost Zawartości Substancji Białej

W artykule przeglądowym Dhein wyjaśnia, dlaczego THC, składnik aktywny w marihuanie, działa inaczej u młodzieży niż u dorosłych. Mózg nastolatków znajduje się w ważnej fazie rozwoju. Rozwój mózgu jest w dużej mierze zakończony dopiero w wieku około 25 lat. Nie tylko w dzieciństwie, ale i w okresie dojrzewania w mózgu zachodzą bardzo duże zmiany strukturalne. Substancja szara w mózgu jest selektywnie redukowana. Szara substancja to ciała komórek nerwowych. W porównaniu z noworodkami, dorośli mają około 41 procent mniej neuronów.

W tym samym czasie zwiększa się objętość białej substancji. Składa się ona z wiązek dobrze izolowanych włókien nerwowych, które tworzą swego rodzaju autostradę danych pomiędzy obszarami mózgu. W ten sposób podczas rozwoju mózgu dochodzi do rozpadu zbędnych komórek nerwowych i tworzenia nowych połączeń. Celem tego procesu jest zwiększenie efektywności naszego mózgu.

Złożona Interakcja Między THC a Wzrostem Nerwów

Nie wszystkie regiony w mózgu rozwijają się w tym samym tempie. Podobnie jak na wielkiej budowie różne obszary mózgu dojrzewają stopniowo. Aspekty mentalne, takie jak kontrola impulsów, planowanie strategiczne czy zachowania społeczne, rozwiną się dopiero w późnym okresie dojrzewania.

Według badań pewną rolę odgrywają w tym czynniki wzrostu nerwów, w skrócie NGF. Wywodzi się on z angielskiego terminu „nerve growth factor”. Według Dheina, NGF współdziała również z układem endokannabinoidowym, który również bierze udział w dojrzewaniu mózgu. Skutkuje to złożoną interakcją, podczas której aktywny składnik THC konopi indyjskich może mieć niekorzystne działanie. Istnieją na przykład badania, które wykazały niższe stężenie NGF we krwi przy regularnym używaniu konopi indyjskich.

Dhein ostrzega, że przewlekłe używanie konopi indyjskich może prowadzić do deficytów w rozwoju osobowości i że osoby używające tego narkotyku pozostają w stanie „dojrzewania”. Jednocześnie zauważa, że nie każdy młody człowiek, który pali marihuanę, zareaguje w ten sam sposób i zaznacza, że inne czynniki, takie jak geny czy doświadczenia z dzieciństwa prawdopodobnie też odgrywają pewną rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.