Spożywanie Marihuany a Psychoza u Młodych Ludzi

Wczesne Rozpoczęcie Używania Marihuany Może Uczynić Mózg Bardziej Podatnym Na Psychozę.

Badanie obrazowe sugeruje, że wczesne rozpoczęcie używania marihuany może być związane ze zmianami w strukturze mózgu. Zmiany te stwierdzono również u osób chorych na schizofrenię.

Ludzki mózg jest cudem natury. Składa się z około 86 miliardów komórek nerwowych, które są połączone ze sobą za pomocą skomplikowanej sieci. Noworodki mają mniej więcej tyle samo neuronów, co dorośli. Ale u niemowląt te małe szare komórki nie są jeszcze optymalnie połączone i wydajne. Proces rozwoju mózgu zachodzi stopniowo i rozciąga się na okres młodego dorosłego życia. Tak więc w okresie dojrzewania w mózgu nadal zachodzą ważne procesy przebudowy.

Według badań, marihuana może mieć niekorzystny wpływ na tym etapie. Rolę odgrywają w tym endogenne receptory organizmu, które tworzą układ endokannabinoidowy. Najnowsze badania sugerują, że wczesne rozpoczęcie palenia marihuany ma związek ze zmianami w mózgu, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na schizofrenię.

Zbadanie Szarej Substancji

Międzynarodowy zespół badawczy pod kierownictwem Josepha Kambeitza z Uniwersytetu w Kolonii przebadał osoby w wieku od 15 do 40 lat, u których po raz pierwszy rozwinęła się psychoza. W tym celu w kilku miejscach w Europie za pomocą rezonansu magnetycznego zeskanowano mózgi 102 pacjentów. Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, w skrócie MRI, może ujawnić wewnętrzną strukturę mózgu.

Według wcześniejszych badań, osoby cierpiące na schizofrenię wykazują typowe zmiany w istocie szarej niektórych regionów mózgu. Materia szara to ciała komórek nerwowych, które wydają się szarawe. Zespół badaczy zastanawiał się, czy zmiany strukturalne istoty szarej występują również u osób, które zaczęły używać marihuany w młodym wieku, a później rozwinęły psychozę.

Struktura Mózgu u Osób Wcześnie Spożywających Marihuanę Wykazuje Podobieństwa do Schizofrenii

W tym celu Kambeitz i jego zespół podzielili uczestników badania na dwie grupy. W jednej grupie znalazły się osoby, które zaczęły palić marihuanę przed 17 rokiem życia. W drugiej grupie znalazły się osoby, które wypaliły pierwszego jointa w wieku 17 lat lub później. Porównanie obu grup wykazało, że w różnych obszarach mózgu, osoby o wczesnym zapoczątkowaniu spożywania marihuany wykazują zmiany w istocie szarej typowe dla schizofrenii. Osoby, które wcześnie zaczęły palić marihuanę cierpiały również bardziej z powodu halucynacji i urojeń niż ci, którzy zaczęli palić później.

Czy można stwierdzić, że wczesna inicjacja używania marihuany zaburza rozwój mózgu i tym samym zwiększa ryzyko psychozy?

Badanie to nie nadaje się do udzielenia jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jak podkreślają Kambeitz i jego zespół. Niewykluczone jest również, że mózgi osób, które zaczęły używać marihuany w młodym wieku, różniły się od mózgów osób, które zaczęły później, jeszcze zanim wypaliły pierwszego jointa. Badacze mimo to z ostrożnością twierdzą, że używanie marihuany wpływa na dojrzewanie mózgu. Inne badania, takie jak badanie MRI u 14-latków, wskazywałyby na ten sam kierunek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.