Dowód na obecność cannabisu w mleku matki

W amerykańskich badaniach udało się udowodnić, że składnik cannabisu o nazwie THC już kilka minut po zażyciu przenika do pokarmu karmiącej matki.

W stanie Colorado cannabis można legalnie nabyć po ukończeniu 21 roku życia. Mimo to wcale nie było łatwo znaleźć karmiące kobiety, które na rzecz badań przyznają się do palenia marihuany, jak przyznają sami naukowcy. Znajdujący się na czele badań Thomas Hale wraz z zespołem podejrzewa, że wiele kobiet obawiało się problemów z różnymi instytucjami, jeśli wyszłoby na jaw, że jako karmiące matki nazywają cannabis. Dlatego też zadbano o to, aby badania były jak najbardziej anonimowe i aby kobiety nie musiały stawić się osobiście, aby wziąć w nich udział.

Anonimowe przeprowadzenie badań

Do kobiet docierano poprzez różne ulotki oraz pocztę pantoflową. W badaniach miały wziąć udział matki karmiące piersią, które zażywają cannabis, a ich dzieci mają miesiąc do góra sześciu miesięcy. Zainteresowane poproszono o zakup konkretnej odmiany cannabisu w konkretnym sklepie. Naukowcy wcześniej udostępnili ją do sprzedaży. Poziom THC tej odmiany wynosił dokładnie 23,18 procent. Wykorzystano więc dosyć mocna odmianę cannabisu. Ponadto kobiety otrzymały za darmo szklaną fifkę, pompkę do mleka z próbówkami oraz materiał do wysyłki.

Udało się pozyskać osiem kobiet, które były gotowe wziąć udział w tych badaniach. Poproszono je, aby przez minimum 24 godziny nie spożywały cannabisu i aby przed zapaleniem dokładnie odmierzonej dawki cannabisu pobrały pierwszą próbkę swojego mleka.

Dzieci wchłaniają 2,5 procent THC od matki

Wyniki badań pokazały, że koncentracja THC w mleku matki szybko rośnie i osiąga punkt kulminacyjny po upływie około godziny czasu. Najwyższy wynik wynosił 94 nanogramy THC na jeden mililitr mleka. Przez najbliższe godziny koncentracja THC w mleku matki powoli malała. Dzieci, które są karmione wyłącznie pokarmem od matki, wchłaniają około 2,5 procent dawki THC, którą zażyła matka.

Ze względu na brak dalszego kontaktu z kobietami po zakończeniu badań, naukowcy nie mogą nic powiedzieć na temat wpływu THC na dzieci. Wiadomo jedynie, że endogenne receptory cannabinoidowe biorą udział w rozwoju mózgu. Tym samym istnieją wskazówki na to, że spożywanie cannabisu, jak i innych narkotyków w trakcie ciąży ma wpływ na połączenia w mózgu dziecka.

Źródła:
1. Baker, T., Datta, P., Rewers-Felkins, K., Thompson, H., Kallem, R. R. & Hale, T. W. (2018). Transfer of Inhaled Cannabis Into Human Breast Milk. Obstetrics & Gynacology, 131(5), 783-788.
2. Tortotoriello, G., Morris, C. V., Alpar, A., Fuzik, J., Shirran, S. L., Calvigioni, D., Keimpema, E., Botting, C. H., Reinecke, K., Herdegen, T., Courtney, M., Hurd, Y. L. & Harkany, T. (2014). Miswiring the brain: Δ9‐tetrahydrocannabinol disrupts cortical development by inducing an SCG10/stathmin‐2 degradation pathway. The Embo Journal, DOI 10.1002/embj.201386035.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.