Im więcej narkotyków tym mniejsze są obszary w mózgu

Spożywanie narkotyków ma związek z mniejszą objętością niektórych obszarów mózgu. Aktualne badanie przedstawiło tera dowody na to, że nie odgrywa przy tym roli rodzaj narkotyku, a ilość różnych narkotyków.

Jako szara substancja oznacza się te obszary naszego mózgu, które zawierają głównie ciała komórek nerwowych. Ważnym obszarem jest tak zwana kora przedczołowa. Jest to areał znajdujący się zaraz za czołem, który odpowiedzialny jest za złożone myślenie oraz świadome decyzje. W korze przedczołowej znajduje się wewnętrzny głos naszego rozsądku.

W badaniach, które pracują z technikami obrazowania udało się udowodnić, że spożywanie niektórych narkotyków ma związek z mniejszą objętością kory przedczołowej. Wielu ludzi, którzy zażywają narkotyki, zazwyczaj nie kończą na jednej substancji, a na kilku różnych.

Dlatego też zespół badaczy z Holandii nie skupił się na jednej substancji, a na mieszance kilku różnych narkotyków. Pod kierownictwem Anne Kaag zespół wykorzystał dane z trzech poprzednich badań tej samej grupy pracowników. W badaniach tych mózgi osób konsumujących i nie konsumujących zbadano za pomocą rezonansu magnetycznego (MRT).

Obrazy z badań MRT przeprowadzonych na 169 osobach, wszystkich mężczyzn, również wzięto pod uwagę. Niektórzy mężczyźni spożywali tylko alkohol, inni w zróżnicowanych kombinacjach alkohol, tytoń, cannabis oraz kokainę. Inna grupa żyła w abstynencji.

Ilość spożywanych narkotyków jest decydująca

Ewaluacja skanów mózgów wykazała, że szara substancja w pewnych obszarach kory przedczołowej była tym mniejsza, im więcej różnych narkotyków mężczyźni konsumowali. Nie grało żadnej rol jakie narkotyki były spożywane. Sama ilość spożywanych substancji była decydująca.

Badanie to ze względu na swój projekt nie udziela jednak żadnych informacji na temat tego, czy spożywanie narkotyków jest powodem czy też następstwem mniejszej kory przedczołowej. Zespół badaczy uważa jednak za mało prawdopodobne, aby spożywanie narkotyków następowało przyczynowo z powodu neurotoksycznych efektów na korę przedczołową, ponieważ badane narkotyki mają wpływ na różne obszary mózgu i posiadają za bardzo zróżnicowane mechanizmy oddziaływania.

Bardziej prawdopodobnym jest, że osoby z mniejszą korą przedczołową ogólnie są bardziej narażeni na spożywanie narkotyków, ponieważ nie są oni w stanie kontrolować swojego zachowania konsumpcyjnego. Zdaniem Kaag i jej zespołu wyjaśniałoby to również, dlaczego niektórzy ludzie źle reagują na terapię odwykową. Jednak wyniki te muszą jeszcze zostać porównane z badaniami na kobietach oraz długoterminowymi.

Źródła:
Kaag, A. M., Schulte, M. H. J., Jansen, J. M., van Wingen, G., Homberg, J., van den Brink, W., Wiers, R. W., Schmaal, L., Goudriaan, A. E. & Reneman, L. (2018). The relation between gray matter volume and the use of alcohol, tobacco, cocaine and cannabis in male polysubstance users. Drug and Alcohol Dependence, DOI: 10.1016/j.drugalcdep.2018.03.010.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.