Kombinacja Alkoholu z Papierosami Powoduje Chęć Na Więcej

Dla wielu osób picie alkoholu i palenie papierosów to dwie czynności, które można wykonywać wyłącznie jednocześnie. Dlaczego tak jest? Jakie skutki ma konsumpcja mieszana? W badaniu przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono wywiad na ten temat z konsumentami.

W jednej ręce kieliszek wina lub piwa, w drugiej papieros. Dla niektórych osób papieros na imprezie jest tak samo ważny jak alkohol. Jaki wpływ na nastrój ma jednoczesne spożywanie alkoholu i papierosów? Czy mieszane spożycie ma wpływ na poziom uzależnienia od alkoholu? Kierownik badania Andrea Wycoff i jej zespół zajęli się tymi kwestiami.

Większy Apetyt Dzięki Alkoholowi i Papierosom

W badaniu wykorzystano specjalną metodę: przez trzy tygodnie uczestnicy codziennie prowadzili cyfrowy pamiętnik. Kilka razy dziennie na smartfonie pojawiały się pytania dotyczące spożywania alkoholu, palenia i nastroju. 41 młodych dorosłych w wieku średnio 27 lat wyraziło gotowość do prowadzenia pamiętnika. 81% z nich stanowiły kobiety.

Wpisy z pamiętnika ujawniły interesujące powiązania: po spożyciu alkoholu nasiliło się pragnienie, aby pić więcej. Dodatkowe palenie jeszcze bardziej zwiększyło apetyt na alkohol. W przypadku jednoczesnego palenia i picia, uczestnicy często sięgali po papierosy ze względów społecznych. Sytuacje społeczne, takie jak wyjście balkon na imprezie, mogły odegrać tutaj pewną rolę. Z drugiej strony, samo palenie nie miało wpływu na apetyt na alkohol.

Picie i Palenie Wpływa Na Nastrój

Co nie dziwi: picie alkoholu i palenie papierosów dawało uczestnikom dobre samopoczucie. Na przykład po zażyciu tych dwóch substancji częściej zgłaszali, że czują się bardziej pobudzeni i rozmowni.

Według wpisów w dzienniku, połączone spożywanie papierosów i alkoholu często wiąże się z potrzebą tworzenia jeszcze przyjemniejszych wrażeń. Jednak oczekiwany efekt zazwyczaj nie został osiągnięty: jednoczesne spożywanie nie zwiększyło przyjemnego efektu.

Było wręcz odwrotnie. Wydawało się, że jednoczesna konsumpcja sprawiała, że uczestnicy byli wolniejsi i powodowała więcej zawrotów głowy. Ponadto częściej zgłaszali lęk, gdy spożywali alkohol i papierosy w tym samym czasie. Są to działania niepożądane, które nie występowały podczas spożywania wyłącznie alkoholu lub papierosów.

Osoby z Problemami Emocjonalnymi Mogą Być Szczególnie Zagrożone

Podczas interpretacji wyników ważne jest, aby wiedzieć, że większość uczestników miała zaburzenia osobowości typu borderline. Zaburzenie to charakteryzuje się między innymi silnymi wahaniami nastroju i problemami w związkach. Wśród uczestników badania stosunkowo często występowały zaburzenia lękowe. Takie zaburzenia i tak wiążą się ze zwiększonym ryzykiem uzależnienia.

Jednak badanie dostarcza ważną wskazówkę dla osób, które chcą ograniczyć spożycie alkoholu: pragnienie dalszego spożywania alkoholu wzrasta, gdy alkohol jest łączony z papierosami. Jednak przy konsumpcji łączonej nie poprawia się nastrój. Raczej odwrotnie. Szczególnie osoby z problemami emocjonalnymi powinny zdawać sobie sprawę, że w przypadku łączonej konsumpcji ich lęki mogą narastać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.