Korzenie Roślin Konopi i Ich Pozytywne Właściwości

Jeśli chodzi o roślinę konopi, to zazwyczaj wyraźnie koncentrujemy się na jej górnej części, czyli kwiaty konopi. Ale okazuje się, że ta dolna część rośliny konopi, czyli jej korzeń, również przekonuje cennymi właściwościami prozdrowotnymi, które na dodatek można znaleźć tylko tam. Korzeń konopi w końcu został odkryty na nowo i obecnie jest wykorzystywany do produkcji produktów prozdrowotnych.

Korzeń rośliny konopi i jego zastosowanie w medycynie mają długą historię. Już w XII wieku istniały doniesienia o jeszcze wcześniejszym zastosowaniu korzenia konopi, które zostały opisane przez uczonego Ibn Sinę (980 -1037). Uważa się jednak, że stosowanie korzenia konopi miało miejsce już od czasu uprawy rośliny konopi – doniesienia o tym sięgają IV tysiąclecia przed naszą erą. Używano go głównie przez gotowanie korzenia konopi w podobny sposób do herbaty.

Chociaż nauka i badania nad korzeniami konopi są wciąż na wczesnym etapie, to na przykład Ethan B. Russo, uważany za odkrywcę systemu endokannabinoidowego, również się nią zajmował. W artykule naukowym z 2017 roku (wspólnie z Natashą R. Ryz i Davidem J. Remillardem) wspomina o stuleciach jego stosowania w leczeniu. Pliniusz Starszy (23-79 n.e.) w swoim dziele Naturalis Historia (również Historia Naturalis) opisuje, że korzeń konopi przynosi ulgę przy sztywnych stawach, artretyzmie i podobnych dolegliwościach.

Naukowcy wspominają również, że w XVII wieku wielu lekarzy i znawców ziół stosowało korzeń konopi w leczeniu następujących dolegliwości: gorączki, stanów zapalnych, artretyzmmu, zapalenia stawów, oparzeń skóry i ciężkich nowotworów. Podobnie korzeń konopi był stosowany w leczeniu krwotoku poporodowego, ciężkich porodów, chorób przenoszonych drogą płciową, chorób żołądkowo-jelitowych, a także zakażeń.

Naukowcy zwracają także uwagę na to, że obecnie dostępne dane dotyczące farmakologii składników zawartych w korzeniach rośliny konopi z historycznego zastosowania i właściwości korzenia konopi wspierają dzisiejsze badania. Ale co sprawia, że korzeń konopi jest tak wyjątkowy, a jednocześnie różni się od innych części rośliny konopi?

Triterpeny Friedelina i Epifridelanol

Chociaż badania nad korzeniami konopi są jeszcze w powijakach, to ważne, zawarte w nich aktywne składniki są już znane. Korzeń konopi wyraźnie różni się od górnej części tej rośliny. Fitokannabinoidy, takie jak THC (tetrahydrokannabinol) lub CBD (kannabidiol) występują w korzeniach w niewielkich ilościach, nieistotnych dla efektu, podobnie jak terpeny.

Jednak w korzeniach konopi znajdują się triterpeny o nazwie fridelina i epifridelanol, które znajdują się w roślinie konopi wyłącznie w korzeniu. Związki te są ważnymi naturalnymi, organicznymi składnikami roślin, nadając im charakterystyczny zapach i smak – na przykład mięta pieprzowa, rozmaryn, eukaliptus, a także konopie – i mają obecnie dokładnie zbadane, kompleksowe właściwości zdrowotne.

Terpeny składają się z dużej ilości i różnorodności szkieletów węglowych. Często nazywane są również izoprenami, które są uważane za podstawową jednostkę terpenów. Typowe dla terpenów struktury węglowe składają się z łańcuchów izoprenowych.
Triterpeny składają się z trzech jednostek terpenowych, czyli w sumie sześciu jednostek izoprenowych zawierających łącznie 30 atomów węgla.

Właściwości Przeciwzapalne i Przeciwbólowe

Fridelina występuje również w owocach cytrusowych, bambusie, rododendronie, algach, porostach i korze dębów oraz jest już wielorako stosowana w zabiegach ajurwedyjskich. Doświadczenia in vivo z zastosowaniem miejscowym, tj. zewnętrznym, wykazały działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe tego terpenu na wszelkiego rodzaju obrzęki.

Ponadto, zgodnie z wynikami badań, fridelina ma silne właściwości antyoksydacyjne i ochronne. Ponadto w badaniach in vitro wykazano jej hamujące działanie na wzrost komórek nowotworowych. Ten triterpen może być również odpowiedzialny za działanie przeciwgorączkowe korzenia konopi, a także za leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, czyli zapalenia stawów.

Epifridelanol jest również przedmiotem szczegółowych badań naukowych. Ma podobne działanie jak fridelina i działa jako silny składnik kosmetyków przeciwstarzeniowych. Zgodnie z wynikami badań może zapobiegać naturalnemu zahamowaniu wzrostu komórek pierwotnych.

Oprócz tych dwóch triterpenów, w korzeniach konopi zidentyfikowano następujące aktywne składniki: monoterpeny karwon i dihydrokarwon, alkoloidy kannabisativin i anhydrokannabisativin, sterole sitosterol, kampesterol, stygmasterol i hydroksy-trans-cynamid oraz cholinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.