Legalna Marihuana w USA Nie Spowodowała Wzrostu Przypadków Psychozy

W stanach USA, w których została zalegalizowana marihuana, zgodnie z ocenami ponad 63 milionów pacjentów nie odnotowano znaczącego wzrostu liczby przypadków psychozy.

Oliver opowiada o swojej psychozie. Dwa razy było tak źle, że musiał być leczony w szpitalu psychiatrycznym. Wcześniej regularnie zażywał konopie indyjskie. Dopiero po tym, jak przestał ćpać, udało mu się na stałe uwolnić się od psychozy. „Psychoza pojawiała się bardzo powoli i praktycznie niespostrzeżenie. Nieustannie interpretowałem w ludziach, w rzeczach, w obrazach coś, czego w ogóle nie było. A jeśli ktoś tylko na mnie spojrzał, to od razu tłumaczyłem, że mnie obserwuje czy coś w tym stylu”.

Pojedyncze przypadki, takie jak Oliver, nie mogą udowodnić, że marihuana powoduje psychozę. Oliver może stać się psychopatą nawet bez zażywania marihuany. Z naukowego punktu widzenia istnieją jednak dowody na to, że konopie indyjskie mogą wywoływać objawy psychotyczne. Jednak w badaniach istnieją również kontrowersje dotyczące tego, czy konopie indyjskie mogą być odpowiedzialne za choroby psychotyczne, takie jak schizofrenia.

Porównanie Stanów USA z Legalną Marihuaną i Bez Legalizacji

Zespół badawczy ze Stanów Zjednoczonych odkrył założenie, że jeśli konopie indyjskie mają znacząco przyczyniać się do występowania psychozy, to w regionach, w których zażywa się narkotyki, trzeba będzie częściej diagnozować psychozy i sprzedawać więcej leków na psychozy. Kierownik badań Holly Elser i jej zespół przeanalizowali zanonimizowane dane medyczne ponad 63 milionów osób w wieku od 16 lat wzwyż.

Dane pochodzą ze wszystkich stanów USA. W niektórych stanach marihuana może być przepisywana jako lek. Niektóre stany zalegalizowały również rekreacyjne używanie konopi indyjskich. Zespół badawczy porównał częstotliwość psychozy w stanach, w których marihuana jest legalnie dostępna, ze stanami, w których posiadanie marihuany jest nadal zabronione. Elser i jej zespół twierdzą, że legalny rynek marihuany prowadzi do większego rozpowszechnienia konsumpcji konopi. W rezultacie pojawiłoby się więcej przypadków psychozy.

Tylko Niektóre Grupy Osób Posiadają Zwiększone Ryzyko Psychozy

Jednak w swojej analizie Elser i jej zespół, wbrew ich oczekiwaniom, doszli do wniosku, że nie ma statystycznie istotnego wzrostu liczby psychoz w stanach, w których marihuana jest legalna. Dogłębna analiza wykazała, że to mężczyźni i osoby w wieku od 55 do 64 lat, a także osoby pochodzenia azjatyckiego częściej chorują na psychozę, jeśli mieszkają w stanach z legalnie dostępną marihuaną.

W związku z tym wyniki wydają się być sprzeczne przynajmniej częściowo z innymi badaniami. Przykładem może być badanie obejmujące dane z różnych regionów Europy i Brazylii. Badanie wykazało, że psychozy występują ogólnie częściej w regionach, w których używa się dużej ilości marihuany o wysokiej sile działania. W innym badaniu stwierdzono, że marihuana o wysokiej sile działania powoduje pięciokrotnie większe ryzyko psychozy podczas codziennego spożycia.

Z ograniczeniem należy wspomnieć, że Elser i jej zespół badali tylko dane osób, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne. W Stanach Zjednoczonych wiele osób o niskich dochodach nie ma ubezpieczenia zdrowotnego. Ludzie o niskich dochodach są jednak ogólnie bardziej narażeni na wystąpienie psychozy. W związku z tym rzeczywiste występowanie psychozy może być niedoszacowane w wyniku zażywania konopi indyjskich. Elser i jej zespół zalecają dalsze badania nad występowaniem psychozy wynikającym z legalnego dostępu do konopi indyjskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.