Nadmierne picie alkoholu zmienia mózg u młodych ludzi

Podczas dojrzewania zmienia się dużo rzeczy. Również mózg przechodzi ważny proces dojrzewania. Alkohol, a przede wszystkim jego nadmierne spożywanie może w tej fazie zaatakować rozwój mózgu. Zespół badaczy ze Stanów Zjednoczonych (Cservenka, A. & Brumback, T. (2017). The Burden of Binge and Heavy Drinking on the Brain: Effects on Adolescent and Young Adult Neural Structure and Function. Frontiers in Psychology, doi.org/10.3389/fpsyg.2017.01111), stworzył właśnie aktualną pracę przyglądającą się dla tego tematu.

Mózg u młodych ludzi przypomina coś na rodzaj budowy. Przede wszystkim tak zwana szara substancja jest przebudowywana. Jako szara substancja nazywane są ciała komórek nerwowych, które głównie znajdują się w korze mózgowej. Ważny krok w dojrzewaniu mózgu stanowi tworzenie między sobą sieci komórek nerwowych.

Ponadto powiększa się tak zwana biała substancja. Są to włókna nerwowe, które są otoczone izolowaną powłoką myelinową. Myelinizowane włókna gwarantują szybszy transport informacji jako niemyelinizowane. Celem takiej przebudowy jest wykształcenie się wydajnego aparatu umysłowego. Proces ten jest też wspomagany przez przeżycia, jakich dokonują ludzie w wieku młodzieńczym.

Częste upijanie się to takie doświadczenie, które nie pozostaje bez żadnych skutków dla mózgu. Jakie ślady pozostawia nadmierny alkohol u młodych ludzi, to podmiot wielu badań naukowych. Anita Cservenka oraz Ty Brumback zapoznali się z najnowszym stanem nauki i opublikowali na te temat fachowy artykuł. Ich wniosek jest taki, że nadmierne picie alkoholu w wieku dojrzewania ma prawdopodobnie wpływ na neuronalną reorganizację, czyli przebudowę mózgu. Wynikiem tego może być mniej wydajny mózg.

U młodzieży, która regularnie nadużywa alkoholu i się upija można było za pomocą rezonansu magnetycznego udowodnić, że posiadają oni cieńszą korę mózgową. Przede wszystkim chodzi tutaj o czołowy obszar mózgu. Obszar ten uznawany jest za ważną instancję dla naszego świadomego kierowania postępowaniem. Ponadto udowodniono zmiany w funkcjach wykonawczych naszego mózgu, czyli sprawności umysłowej, jak planowanie, podejmowanie decyzji czy rozważanie.

Do tego dochodzi fakt, że rozwój białej substancji u młodzieży, która nadmiernie się upija jest bardzo spowolniony. Nie pozostaje to też bez żadnych skutków. Udowodniono, że tacy ludzie mają problem z nauką oraz przypomnieniem sobie nowo nauczonych słów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.