Upośledzenie umysłowe w życiu codziennym przez alkohol oraz narkotyki

W ramach reprezentatywnych badań ze Stanów Zjednoczonych (Aharonovich, E., Shmulewitz, D., Wall, M. M., Grant, B. F. & Hasin, D. S. (2017). Self-reported Cognitive Scales in a U.S. National Survey: Reliability, Validity, and Preliminary Evidence for Associations with Alcohol and Drug Use. Addiction, DOI: 10.1111/add.13911. udowodniono zmniejszoną sprawność umysłową u osób, które stanowczo nadużywają alkoholu oraz spożywają narkotyki.

Są to codzienne rzeczy, przy których można zacząć odczuwać różnicę, na przykład przy dokonywaniu zakupów albo gdy trzeba wykonać kilka zadań jedno po drugim. Potrzebne są do tego tak zwane wykonawcze funkcje umysłowe, jak planowanie, rozważanie czy podejmowanie decyzji. Wykonawcze funkcje umożliwiają nam na kierowanie świadomym oraz konkretnym zachowaniem.

Wiadomym jest, że osoby, które udają się na terapię z powodu swojego nałogu, najczęściej wykazują ograniczenia w funkcjach wykonawczych i mają problemy w życiu codziennym. Według jednych badań pod przewodnictwem Deborah Hasin tego rodzaju problemy są jednak dalej sięgające niż się przypuszcza, przynajmniej u ludności amerykańskiej.

Zespół badaczy do wykonania swoich badań wykorzystał i przeanalizował dane jednych z reprezentatywnych badań na osobach dorosłych w Stanach Zjednoczonych. 36.085 osób dostarczyło informacji na temat swojego spożywania alkoholu oraz innych narkotyków i oceniło swoje problemy umysłowe w życiu codziennym.

Jak się okazało, wygląda na to, że generalnie rzecz biorąc problemy umysłowe w życiu codziennym mają związek ze spożywaniem alkoholu oraz narkotyków. Zarówno uwaga, jak i funkcje wykonawcze są tym dotknięte. Konkretnie chodzi przede wszystkim o stanowcze nadużywanie alkoholu (upijanie się) jak i o spożywanie takich substancji jak cannabis, kokaina, opioidy, środki uspokajające oraz stymulanty. Dla każdej substancji udało się potwierdzić efekt na wydajność mózgu.

Ze względu na to, że chodzi tutaj o jednokrotną ankietę, nie można z całkowitą pewnością powiedzieć, czy problemy w życiu codziennym są następstwem spożywania tych substancji czy może na odwrót. Według oceny Debory Hasin ograniczenia w funkcjach wykonawczych mogą prowadzić również do tego, że dane osoby nie zastanawiają się nad własnym zachowaniem i nad swoim nałogiem.

„Obojętnie, czy ograniczenia umysłowe poprzedzają spożywanie tych substancji czy na odwrót, to ograniczone funkcje umysłowe mają w każdym przypadku wpływ na życie codzienne i mogą zmniejszyć zdolność do zrozumienia, że spożywanie substancji może być przyczyną problemów.” – wyjaśnia Deborah Hasin. Następstwem tego jest to, że osoby te rzadziej sięgają po pomoc w walce ze swoim nałogiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.