Głodowanie, Żeby Napić Się Alkoholu

Jak wiadomo alkohol to też kalorie. Aby nie przyjąć ich zbyt dużo, niektóre osoby przed napiciem się alkoholu robią głodówkę, za to nadrabiają tym większą ilością alkoholu. W badaniach zjawisko to jest znane i określane terminem drunkoreksja bądź alkoreksja.

Porcja frytek albo koktajl. Obydwie te rzeczy zawierają mniej więcej tyle samo kalorii. Podczas picia alkoholu, czyli od czterech do pięciu szklanek, wzrasta nie tylko poziom alkoholu we krwi. Zbiera się też mnóstwo kalorii. Niektórzy młodzi ludzie głodzą się, aby zaoszczędzić na kaloriach, które spożywają w czasie picia alkoholu. Zjawisko to zostało zdefiniowane jako drunkoreksja. To słowo składa się z angielskiego słowa “drunk” oznaczającego pijany oraz słowa „anoreksja”.

Alycia Powell-Jones i Susan Simpson badały drunkoreksję wśród młodych Australijek. W badaniu uczestniczyły studentki w wieku od 18 do 24 lat. Niereprezentatywny wywiad ograniczał się do kobiet.

Drunkoreksja Występuje Niezależnie Od Zaburzeń Odżywiania

28 procent studentek przyznało się do tego, że świadomie ograniczyło spożycie kalorii w celu upijania się. Nasuwa się pytanie: Czy drunkoreksja jest zjawiskiem motywowanym piciem, czy też kobiety cierpią z powodu zaburzeń odżywiania?
Wyniki wskazują, że drunkoreksja jest bardziej związana z upijaniem się, niż ogólnie z zaburzeniami odżywiania. W przeciwnym razie młode kobiety korzystałyby z normalnej diety. Drunkoreksja występowałaby zatem w dużej mierze niezależnie od innych zaburzeń odżywiania.

Skłonność Do Perfekcjonizmu Sprzyja Drunkoreksji

Naukowcy odkryli, że drunkoreksja ma związek z pewnymi cechami osobowości. Szczególnie do drunkoreksji zdaje się przyczyniać skłonność do perfekcjonizmu.

Każdy człowiek przyswaja normy społeczne i kulturowe. Wydaje się, że kobiety cierpiące na drunkoreksję w szczególny sposób przyswoiły sobie prawo do szczupłej sylwetki, ale równocześnie odczuwają presję społeczną, żeby się upić. Osoby, które uważają, że muszą przestrzegać pewnych norm, muszą świadomie kontrolować swoje postępowanie, a to może być stresujące. Naukowcy uważają, że upijanie się może być również sposobem na uwolnienie się od presji społecznej i związanego z nią stresu.

Zespół badawczy z Włoch uwypuklił jeszcze dwie cechy związane z drunkoreksją: problemy z własnymi emocjami oraz skłonność do ascetycznych zachowań. W badaniu uczestniczyli młodzi ludzie w wieku od 14 do 22 lat. Drunkoreksja występuje również u młodzieży płci męskiej, ale częściej u kobiet.

W obu publikacjach podkreślono potrzebę wspierania młodych ludzi w opracowywaniu lepszych strategii radzenia sobie z emocjami. W szczególności należy ćwiczyć umiejętność tolerowania dobrych i złych emocji oraz właściwego radzenia sobie z postrzeganymi normami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.