Uzależnienie od Różnych Substancji Zwiększa Ryzyko Zachorowania na COVID-19

Oceny z USA pokazują, że osoby uzależnione od alkoholu, tytoniu, opioidów lub kokainy są bardziej narażone na zachorowanie na COVID-19 i ciężej przechodzą objawy koronawirusa.

Do tej pory około miliona ludzi na całym świecie zmarło w wyniku zakażenia koronawirusem. W samych Stanach Zjednoczonych około 200.000 zgonów przypisuje się COVID-19. COVID-19 jest skrótem angielskiego terminu Corona Virus Disease 2019. Poprzednie badania wykazały już, że osoby używające narkotyków należą do grup ryzyka jeśli chodzi o ciężki przebieg tej choroby. Amerykański zespół badawczy przedstawił teraz konkretne dane liczbowe na temat ryzyka zachorowania na Covid.

Przewodniczka badań Nora Volkow i jej zespół przeprowadzili badanie z dokumentacją medyczną około 73 milionów obywateli USA. U około 722.000 osób zdiagnozowano ostatnio uzależnienie od substancji, a u około 12.000 osób zdiagnozowano COVID-19.

Dziesięciokrotnie Większe Ryzyko Zachorowania Przy Uzależnieniu od Opioidów

Zgodnie z analizami, osoby uzależnione od substancji mają 8,7-krotnie wyższe ryzyko zachorowania na COVID-19 niż osoby, które nie są uzależnione od żadnych substancji. W obliczeniach wzięto pod uwagę wiek, płeć, pochodzenie etniczne i rodzaj ubezpieczenia zdrowotnego.

Osoby z uzależnieniem od opioidów są najbardziej narażone na zachorowanie na Covid. Osoby uzależnione od heroiny lub innych opioidów mają 10,2-krotnie większe ryzyko wystąpienia COVID-19. Volkow i jej zespół zwracają uwagę, że opioidy działają tłumiąco na organizm, a także spowalniają oddychanie. Ponieważ choroba płuc, jaką jest właśnie COVID-19 powoduje również problemy z oddychaniem, połączenie obu chorób zwiększa ryzyko zatrzymania oddechu.

Jednak zwiększone ryzyko zachorowania na COVID-19 nie ogranicza się do opioidów. Ryzyko zachorowania jest 8,2 razy większe w przypadku uzależnienia od tytoniu, 7,8 razy większe w przypadku uzależnienia od alkoholu i 5,3 razy większe w przypadku uzależnienia od kokainy.

Wśród Osób Uzależnionych Od Substancji Istnieje Wiele Wcześniej Istniejących Zachorowań

Volkow i jej zespół wyjaśniają, że u pacjentów uzależnionych od substancji często występują inne choroby. Na przykład osoby uzależnione od danej substancji częściej cierpiały na astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), przewlekłą chorobę wątroby lub nerek, cukrzycę, raka, HIV, otyłość lub choroby układu krążenia. Choroby te najprawdopodobniej przyczyniłyby się znacząco do zwiększenia ryzyka wystąpienia COVID-19.

Z analiz przeprowadzonych przez Volkow i jej zespół wynika, że uzależnione od substancji osoby, które zachorowały na COVID-19 częściej mają również ciężki przebieg choroby. Spośród wszystkich osób badanych z COVID-19 zmarło 6,6 procent. Natomiast spośród pacjentów z dodatkowym uzależnieniem od substancji zmarło 9,6 procent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.