Ryzyka Mieszanej Konsumpcji Marihuany i Tytoniu

Niedawne badania przeprowadzone w USA pokazują, że łączone zażywanie konopi indyjskich i tytoniu może stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza u młodych ludzi. W przypadku palenia papierosów już dawno zbadano zagrożenia, jakie za sobą niesie, a szokujące zdjęcia i ostrzegawcze slogany umieszczane na opakowaniach wyrobów tytoniowych stanowią ważny element prewencyjny przeciwko uzależnieniom.

Podczas gdy istnieje wiele dowodów na to, że z powodu nikotyny każdego roku umiera miliony ludzi, to w przypadku konopi nie znamy przypadków śmiertelnych. Substancja psychoaktywna THC (na podstawie podobnych danych) jest dostępna na receptę.

Skuteczna ochrona nieletnich i profilaktyka ogólnospołeczna powinny wyraźnie oddzielić te dwie substancje. Zgodnie z nowym badaniem, mieszanie tytoniu i marihuany wymaga mniej bezsensownych porównań, ale więcej informacji, których potencjalnie ryzykowne interakcje są jak dotąd zbyt mało badane.

Łączenie Papierosów i Produktów z Konopi

Efekty i skutki uboczne obydwu substancji są bardzo różne, ale przynajmniej wśród nastolatków w Ameryce, odpowiednie wskaźniki konsumpcji są dość zbliżone. Ponad 7% młodych ludzi w Stanach Zjednoczonych pali papierosy. W przypadku marihuany jest to nieco ponad 6%. Jednak, według badania, którego twórcy dokumentują wyłącznie klasyczne formy użytkowania, jeszcze bardziej powszechna jest konsumpcja mieszana.

W ankiecie, opócz waporyzatora lub e-papierosów, znajdowały się również papierosy i jointy, a pytania dotyczyły spożycia z ostatnich 30 dni. W raporcie naukowym ostatecznie znalazły się ogólnokrajowe, reprezentatywne i ustrukturyzowane podłużnie – empirycznie miarodajne dane dotyczące konopi indyjskich i tytoniu, przy czym oprócz nastolatków w wieku 12 lat, w badaniach porównawczych udział wzięli dorośli probanci.

W badanu wzięło udział ponad 50.000 osób, w tym kilka tysięcy dzieci w wieku od 9 do 11 lat, a także około 15.000 osób, których nawyki konsumpcyjne zostały wykorzystane w próbkach istotnych pod względem stochastycznym. Naukowców szczególnie interesowały dolegliwości psychiczne od agresji po depresję, dlatego podzielili oni wszystkie kohorty według wzorców konsumpcji, wieku, rasy, płci i poziomu wykształcenia w domu rodzinnym.

Jakie Substancje Są Zażywane, A Jeśli Tak, To Ile?

W latach 2021–2022 uczestnicy spożywali tytoń, kannabinoidy lub jedno i drugie. Wszyscy respondenci byli w wieku od 15 do 17 lat, prawie 75% rodziców miało wyższe wykształcenie, około połowa z nich to biali, następnie Latynosi i Czarnoskórzy. Na pierwszym miejscu znalazł się alkohol, natomiast na drugim papierosy, a na trzecim mieszana konsumpcja papierosów i marihuany.

Płeć żeńska, częściej pijane i poniżej 14 roku życia – według badań młodzież o takim profilu jest najbardziej narażono na mieszanie substancji odurzających.

Około jedna trzecia badanych zgłaszała problemy psychiczne – mniej więcej tyle samo w grupie palaczy papierosów i palaczy marihuany. Znacznie częściej, prawie o połowę, problem ten występował u młodych użytkowników obu tych substancji. Badacze wyciągają z takich danych jeszcze zmienne, obliczają prawdopodobieństwa i w nowym badaniu przeanalizowali problemy internalizacji i eksternalizacji.

Po zakończeniu badań okazało się, że: Jeśli nałogowi palacze często naprzemiennie sięgają po THC i nikotynę, to interakcje społeczne, takie jak komunikacja z rówieśnikami, są bardziej obciążone zaburzeniami lękowymi niż w przypadku pojedynczej konsumpcji.

Okazuje się, że osoby o białym kolorze skóry cierpią częściej niż inni, ale ich liczba była też w badaniu przeważająca. Zdaniem naukowców, krajowe środki zapobiegawcze muszą w większym stopniu uwzględniać rozpowszechnione, szczególnie ryzykowne mieszane zażywanie konopi indyjskich, zwłaszcza w przypadku legalizacji konopi indyjskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.