Palaczom Marihuany Trudniej Jest Rzucić Palenie Tytoniu

Jest styczeń, miesiąc postanowień noworocznych. Wiele osób decyduje się na zaprzestanie palenia tytoniu. Jednak ci, którzy jednocześnie używają marihuany mogą mieć trudniej.

Koniec z paleniem. To właśnie na takie postanowienie decyduje się wielu palaczy na początku roku. Nikotyna ma jednak bardzo duży potencjał uzależnienia. Wiele osób, które chcą rzucić palenie, już w pierwszych miesiącach powraca do nałogu.

Ostatnie badania wykazały: Ci, którzy palą marihuanę, jak i papierosy, pogarszają swoje szanse na skuteczne rzucenie palenia tytoniu.

Wiadomo jest, że konopie indyjskie i tytoń mogą tworzyć ścisły związek. Używanie konopi indyjskich jest znacznie bardziej powszechne wśród palaczy papierosów niż wśród osób niepalących. Co więcej, palenie marihuany może przyczynić się do rozwoju uzależnienia od nikotyny.

Możliwe jest, że zarówno konopie indyjskie, jak i tytoń z tego „profitują”, że forma konsumpcji jest mniej więcej taka sama: obie te używki są zazwyczaj palone. Gdy organizm przyzwyczai się do wdychania drapiącego dymu, próg wejścia do palenia kolejnej substancji spada.

Według badań przeprowadzonych w Kanadzie, sojusz pomiędzy konopiami indyjskimi a tytoniem ma również konsekwencje dla zaprzestania palenia.

Sabrina Voci i jej zespół w badaniach na ponad 35 000 osób byli w stanie udowodnić, że palaczom, którzy chcą rzucić palenie, trudniej jest zrealizować swoje plany, jeśli używają także marihuany.

Motyw Palenia Marihuany Wpływa Na Rzucenie Palenia Tytoniu

Wszyscy uczestnicy badania wzięli udział w programie wyjścia z nałogu palenia papierosów, w którym otrzymali m. in. zastępcze produkty nikotynowe. Sześć miesięcy po rozpoczęciu programu osoby używające konopi indyjskich miały o 24% mniejsze szanse na skuteczne rzucenie palenia niż osoby niepalące marihuany.

Dogłębna analiza wykazała jednak, że nie wszystkie przypadki używania konopi indyjskich wiążą się ze zwiększonym ryzykiem powrotu do nałogu. Raczej motyw konsumpcji wydaje się odgrywać pewną rolę.

Jedynie wśród osób, które używają konopi indyjskich w celach rekreacyjnych, wykazano mniejsze prawdopodobieństwo wyjścia z nałogu.

Osoby, które używają konopi indyjskich z powodów medycznych, mają, według wyników, porównywalną szansę na rzucenie palenia jak osoby, które nie używają konopi indyjskich.

Źródła:
Voci, S., Zawertailo, L., Baliunas, D., Masood, Z. & Selby, P. (2020). Is cannabis use associated with tobacco cessation outcome? An observational cohort study in primary care. Drug and Alcohol Dependence, 206, 107756.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.