Palacze Często Umierają Bez Ostrzeżenia

Śmiertelne Skutki Palenia Papierosów

Palacze są narażeni na ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu choroby układu krążenia bez jakichkolwiek uprzednich oznak. To jeden z wyników dużego badania przeprowadzonego w USA.

Śmierć często przychodzi bez ostrzeżenia. Chociaż większość ludzi zdaje sobie sprawę, że palenie skraca ich życie, to wielu palaczy nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że często umierają z powodu chorób układu krążenia bez uprzedniego ostrzeżenia. Choroby sercowo-naczyniowe obejmują przede wszystkim zawał serca, udar mózgu i niewydolność serca.

Badania przeprowadzone w USA dostarczyły nowych informacji na temat znanego zjawiska. „Większość ludzi zdaje sobie sprawę z ryzyka zachorowania na raka płuc związanego z paleniem tytoniu”, wyjaśnia Sadiya Khan, „ale wielu palaczy nie zdaje sobie sprawy z tego, że prawdopodobieństwo śmierci z powodu chorób układu krążenia jest większe niż ryzyko śmierci z powodu raka płuc”.

Sadiya Khan i jej zespół połączyli dziewięć badań kohortowych. Łącznie uczestniczyło w nim ponad 100.000 osób dorosłych w wieku od 20 do 79 lat. Żadna osoba nie miała choroby układu krążenia. W okresie od 10 do 25 lat przeprowadzono badania kontrolne, w których wielokrotnie ustalano stan zdrowia uczestników lub ustalano przyczynę ich zgonu.

Palacze Umierają Średnio 5 lat Wcześniej

Ryzyko chorób układu krążenia wzrasta wraz z wiekiem. Wyniki kompleksowej analizy danych wskazują jednak, że palacze we wszystkich grupach wiekowych są bardziej narażeni na przedwczesną śmierć z powodu chorób układu krążenia.

Palacze chorują średnio pięć lat wcześniej niż osoby niepalące. Młodzi dorośli w wieku od 20 do 39 lat są dwukrotnie bardziej narażeni na zgon z powodu choroby układu krążenia niż ich niepalący rówieśnicy. Młodzi mężczyźni są szczególnie narażeni na zawał serca, a młode kobiety są bardziej narażone na udar i niewydolność serca.

„Jednym z najważniejszych wniosków tej analizy jest to, że pierwsza choroba sercowo-naczyniowa u palaczy zazwyczaj od razu kończy się śmiercią” – wyjaśnia Khan. „Prawdopodobne jest, że palący umrą z powodu choroby serca zanim dowiedzą się, że ją mają”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.