Panele z Konopi, Popcornu i Lnu

Badaczom z Uniwersytetu w Getyndze udało się opracować metodę produkcji paneli z konopi, lnu i granulatu popcornu.

Granulat jest ekologiczną, przyjazną dla środowiska i zrównoważoną alternatywą dla dotychczas stosowanych w przemyśle produktów na bazie ropy naftowej lub gipsu. Materiał powinien mieć bardzo dobre właściwości izolacyjne i zapewniać dobrą ochronę przeciwpożarową.

Na użytek komercyjny Uniwersytet w Getyndze zawarł ogólnoświatową umowę licencyjną na wyłączność z firmą Smarter Habitat. Grupa robocza „Chemia i technologia procesowa materiałów kompozytowych” na Wydziale Nauk Leśnych i Ekologii Leśnej Uniwersytetu w Getyndze już od lat prowadzi badania w zakresie surowców odnawialnych.

Jako materiał kompozytowy z laminatami z konopi i lnu, pianka PU stosowana dotychczas w panelach zostanie zastąpiona trwałym i wydajnym produktem z popcornu. Firma Smarter Habitat pod nazwą Ecohab chce produkować i sprzedawać panele do suchej zabudowy i innych zastosowań, aż po zewnętrzne ściany nośne. Oprócz doskonałych właściwości fizycznych materiał nadaje się do wielokrotnego użytku, recyklingu i kompostowania.

„Dzięki temu nowemu procesowi, opartemu na przemyśle tworzyw sztucznych, można teraz produkować w sposób opłacalny panele dla wielu dziedzin budownictwa na skalę przemysłową przy użyciu wyłącznie naturalnych produktów” – wyjaśnia dyrektor grupy badawczej prof. dr Alireza Kharazipour.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.