Marihuana w Rehabilitacji Po Udarze

Udar jest powszechną, ostrą chorobą zagrażającą życiu, która występuje z powodu spontanicznego zaburzenia krążenia w mózgu. Przyczyną jest zwykle zakrzepica lub miażdżyca, która zmniejsza przepuszczalność małych naczyń krwionośnych w mózgu. W zależności od tego, która część mózgu przestaje być dokrwiona, a tym samym nie jest zaopatrywana w tlen, następcze uszkodzenia mogą mieć różny stopień.

Często występują zaburzenia motoryczne, które szczególnie występują na jednej połowie ciała. Występują również utrata pamięci i skurcze mięśni. W przypadku udaru niezbędna jest natychmiastowa pomoc medyczna. Rehabilitacja już poniesionych szkód może okazać się trudna. Istnieją jednak dowody na to, że konopie indyjskie mogą mieć tutaj decydujący wpływ. Niektóre kannabinoidy mają działanie neuroprotekcyjne. Mogą one pomóc zminimalizować szkody. Późne skutki, takie jak skurcze mięśni, można również złagodzić za pomocą kannabinoidów, takich jak THC.

Działanie Neuroprotekcyjne Przyczynia Się Do Ograniczenia Szkód

Badania sugerują, że kannabinoidy, ze względu na swoje działanie neuroprotekcyjne, mogą być odpowiednie do zminimalizowania ostrych uszkodzeń powstałych w wyniku udaru mózgu. Chociaż nie przeprowadzono jeszcze badań klinicznych na ludziach w tym zakresie, badania na hodowlach komórkowych i myszach dają nadzieję na duży potencjał. Zaobserwowano, że śmierć komórek mózgowych podczas udaru mózgu jest ściśle związana z receptorem kannabinoidowym CB2. Dotychczasowe badania wykazały, że działanie agonistyczne na receptory CB2 może znacznie ograniczyć powstające uszkodzenia neurologiczne.

Wydaje się, że działanie na receptor CB2 może hamować procesy wewnątrzkomórkowe odpowiedzialne za pewnego rodzaju masową śmierć komórek mózgowych podczas udaru. W badaniach do tego celu wykorzystano kannabinoid JWH-133. Jednakże, ponieważ CBD i niektóre inne kannabinoidy w konopiach również wykazują działanie agonistyczne wobec receptora CB2, można założyć, że mogą osiągnąć podobny efekt. Naukowcy przewidują, że w przyszłości natychmiastowe podanie odpowiedniego kannabinoidu może ograniczyć szkody następcze po udarze u ludzi.

Badania na ludziach wykazały również, że po udarze stężenie endogennych kannabinoidów, zwłaszcza 2-AG, gwałtownie i trwale się zmniejsza. To powoduje, że mózg znajduje się w stanie długotrwałego stresu, który wiąże się z szeregiem dodatkowych zaburzeń poznawczych. Ponadto 2-AG działa neuroprotekcyjnie. Podczas udaru ta funkcja ochronna jest nieobecna ze względu na gwałtowny spadek jego stężenia w mózgu. Podawanie THC może być prostym, ale skutecznym sposobem na zrekompensowanie tego deficytu, ponieważ działanie THC jest w dużej mierze podobne do działania 2-AG.

Marihuana Łagodzi Skurcze Mięśni

U wielu pacjentów po udarze występują skurcze mięśni. Są to mimowolne spazmy i skurcze mięśni spowodowane wadliwym sterowaniem. Istnieje kilka badań, które wyraźnie pokazują, że ten objaw można skutecznie zwalczyć za pomocą konopi indyjskich. Przeciwskurczowe działanie konopi indyjskich jest już wystarczająco udowodnione w przypadku innych chorób. Preparaty z konopi indyjskich od dawna są z powodzeniem stosowane przeciwko spastykom związanym ze stwardnieniem rozsianym. Podstawowy defekt w ośrodkowym układzie nerwowym jest tutaj taki sam, jak w przypadku uszkodzenia spowodowanego udarem.

Jedno z największych badań klinicznych w tej dziedzinie pochodzi z 2013 roku i zostało przeprowadzone w Wielkiej Brytanii. Celem badania była ocena skuteczności leku Sativex w leczeniu skurczów mięśni podczas długotrwałego leczenia. Sativex to standaryzowany ekstrakt z konopi indyjskich zawierający THC i CBD. 146 pacjentów uczestniczących w tym badaniu otrzymywało preparat Sativex w postaci doustnego aerozolu codziennie przez rok. Średnia dawka wynosiła 7 zastrzyków dziennie, co odpowiada ilości 130 mg THC i 120 mg CBD.

Aby zmierzyć subiektywnie odczuwane działanie przeciwdrgawkowe w liczbach, zastosowano 11-stopniową skalę. U prawie wszystkich pacjentów wystąpiła wyraźna poprawa w zakresie objawów. W badaniu tym zauważono również brak tolerancji na przeciwdrgawkowe działanie preparatu Sativex nawet po roku codziennego stosowania. Nawet po tak długim czasie pacjenci zgłaszali utrzymujące się działanie leku przy tej samej przyjmowanej dawce.

Skuteczność Przeciwko Zespołowi Bólowemu Po Udarze Mózgu

Najnowsze dane sugerują, że konopie indyjskie mogą również łagodzić objawy tak zwanego zespołu bólu ośrodkowego po udarze. W 2021 roku w Wielkiej Brytanii znany był przypadek 61-letniego pacjenta, który cierpiał właśnie na ten problem po udarze. Początkowo był leczony wieloma konwencjonalnymi lekami. Należały do nich leki przeciwbólowe o charakterze neuropatycznym, takie jak pregabalina, ale stosowano również opiaty.

Żadne z tych zabiegów nie przyniosło pożądanego efektu. Dopiero zażycie Sativexu w ciągu 2 dni przyniosło bardzo wyraźną poprawę. Stan pacjenta był następnie monitorowany przez 10 miesięcy. W tym czasie nie wymagał już żadnego innego leku poza lekiem Sativex. Zespół bólu ośrodkowego po udarze mózgu jest formą bólu neuropatycznego. W przypadku innych chorób od dawna wiadomo, że marihuana jest wysoce skuteczna w leczeniu bólu neuropatycznego. W związku z tym może ona w przyszłości stanowić skuteczną i pozbawioną skutków ubocznych formę leczenia pacjentów cierpiących na ból spowodowany udarem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.