Substancja Fałszująca Kokainę Wykryta w Ściekach

Naukowcy w niemieckim miasteczku Koblencja zbadali ścieki pod kątem pozostałości kokainy. Wykryto „niepokojące” ilości środka fałszującego kokainę – lewamizolu.

W ściekach jest mnóstwo rzeczy, które dostarczają informacji o mieszkańcach danego regionu. Do takich należy na przykład spożywanie narkotyków. Uniwersytet w Koblencji przeprowadził w tym celu projekt badań kryminologicznych. Kierownik badania Winfried Hetger i jego zespół przeszukali i znaleźli pozostałości kokainy w ściekach Koblencji i okolic.

Zespół badawczy skupił się na kokainie, ponieważ, jak twierdzą naukowcy, inne narkotyki, takie jak konopie indyjskie, opiaty czy amfetaminy, są również legalnie stosowane w sektorze medycznym. W związku z tym wykrycie tych substancji w ściekach nie pozwala na wyciągnięcie wiarygodnych wniosków na temat ich nielegalnego spożycia.

Produkt Rozkładu Kokainy w Ściekach

W przypadku kokainy sytuacja jest inna, ponieważ nie jest ona legalnie stosowana w dziedzinie medycyny. Benzoesanowy metabolit kokainy o nazwie benzoiloekgonina powstaje tylko w organizmie człowieka. Chociaż kokaina bezpośrednio mogła przedostać się do kanalizacji, to obecność jej metabolitu benzoiloekgoniny w ściekach można przypisać niemal wyłącznie ludzkim odchodom po spożyciu kokainy.

Na podstawie produktu rozkładu kokainy, czyli benzoiloekgoniny, zespół badawczy obliczył, że w Koblencji i jej okolicach spożywa się około 0,4–1,6 g kokainy dziennie na 1000 osób. Zespół badawczy ocenia, że rząd wielkości jest prawdopodobnie porównywalny z innymi miastami niemieckimi i europejskimi.

Średnio 14 Procent Lewamizolu w Kokainie

W swojej analizie zespół badawczy określił również stężenie znanego środka fałszującego kokainę – lewamizolu. Lewamizol jest lekiem przeciwrobaczym stosowanym w medycynie weterynaryjnej. W organizmie jest częściowo przekształcany w Aminorex, który działa podobnie jak kokaina. Dodatkowy efekt Aminorexu pojawia się jednak dopiero wtedy, gdy kokaina przestaje działać. Osoby zażywające mają zatem wrażenie, że efekt euforyczny kokainy utrzymuje się wyjątkowo długo.

Stężenia zmierzone w badaniu w ściekach dają szacunkowy poziom lewamizolu w kokainie od 13 do 15 procent. „Znalezienie lewamizolu jako środka fałszującego kokainę w stężeniu średnio 14% jest niepokojące”, wyjaśnia Winfried Hetger.

Częste zażywanie kokainy zawierającej lewamisol może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia. Naczynia krwionośne mogą się zaognić i zamknąć. Konsekwencją jest obumierająca tkanka, która staje się zauważalna przez niebieskawe lub czarne plamy. Szczególnie niebezpieczna jest choroba krwi zwana agranulocytozą. W ten sposób niszczone są ważne składniki układu odpornościowego. Dzięki temu infekcje bakteryjne i wirusowe mogą się szybko i bez przeszkód rozprzestrzeniać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.