Nadmierny stres szkodzi kobiecej płodności

W dzisiejszych czasach stres jest częścią naszego codziennego życia. Praca coraz bardziej wkrada się w naszą prywatność, a jeśli chcemy obydwie te rzeczy zmieścić pod jednym kapeluszem to szybko odczuwamy stres. Jednak w jakim stopniu ma on wpływ na ciążę albo, lepiej to ujmując, na jej brak? Jedno z amerykańskich badań potwierdza, że za dużo stresu szkodzi kobiecej płodności.

Stres u człowieka powstaje w momencie, gdy czuje się on postawiony w obciążającej dla niego sytuacji, do której jeszcze nie dorósł. Także osoby posiadające stałą pracę na pełny etat, dbające o dom, poświęcające czas na hobby i spędzające go z przyjaciółmi lub partnerem, czasami mają takie sytuacje, w której brakuje im czasu albo są pod wpływem prywatnego lub zawodowego stresu.

Osoby starające się o dziecko powinny zminimalizować możliwie wszystkie źródła stresu. Napięcie wewnętrzne u kobiety pragnącej zajść w ciążę jest uważany przez lekarzy medycyny reprodukcyjnej za możliwy powód, dlaczego nie mogą one zajść w ciążę.

Naukowcy z Ohio State University opublikowali na ten temat badania empiryczne w magazynie „Human Reproduction“, które wyjaśniają związek pomiędzy stresem a ciążą. Jeśli kobiety są poddane ciągłemu stresowi, to według wyników badań, może to opóźnić zajście w ciążę lub całkowicie jej zapobiec. Takie ryzyko bezpłodności zostało potwierdzone po raz pierwszy na całym świecie jeśli chodzi o przebadanie stresu i ciąży.

Co jest jednak tego powodem?
Stres to w dzisiejszych czasach jest rzeczą wszechobecną. Jednak czy kobieca płodność jest od tego zależna, w jakim stopniu kobieta jest zestresowana, było rzez długi czas kontrowersyjnie dyskutowane. Pytanie o powód bezpłodności, a dokładniej o braku ciąży po 12 miesiącach współżycia bez zabezpieczeń staje się coraz mniej ważne, im bardziej sukcesywna jest medycyna reprodukcyjna.

Naukowcy prowadzący badania wokół Courtney Denning-Johnson Lynch podkreślają jednak, że zbadanie związku pomiędzy stresem a ciążą pomaga stworzyć zdrowsze i tańsze alternatywy dla par pragnących mieć dzieci. Poprzez obserwowany wpływ stresu na płodność można wyjść z założenia, że środki zmniejszające stres jak joga czy medytacja mają pozytywny wpływ na spełnienie marzenia o potomku.

W przeprowadzonych od 2005 do 2009 roku badaniach towarzyszono 401 parom przez okres do dwunastu miesięcy. Jako czynnik stresu na początku badania i przy pierwszej menstruacji pobrano od kobiety próbkę śliny i przetestowano ją na obecność hormonu stresu o nazwie cortisol oraz aktywność alfa-amylazy.

Przede wszystkim aktywność enzymu trawiennego, jakim jest alfa-amylaza, odgrywała ważną rolę w związku pomiędzy stresem a płodnością. Kobiety, w których ślinie ten enzym był bardzo aktywny, miały, w porównaniu do kobiet z mniejszą aktywnością enzymu, o 29 procent zmniejszone szanse na zajście w ciąże i o dwa razy większe ryzyko bezpłodności.

Z 401 kobiet pomiędzy 18 a 40 rokiem życia, u których badano stres i płodność, 347 zaszło w ciążę w trakcie trwania badań, a 54 nie. Wyniki te sprecyzowane, eliminując inne możliwe faktory mające wpływ na zajście w ciążę, jak wiek kobiety, zarobki, jak również spożywanie alkoholu, kofeiny czy palenie papierosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.


Copyright © JamaicaSeeds.pl - Ciekawostki, informacje o marihuanie, konopi, CBD, THC.